Brak obsługi JavaScript

Państwa przeglądarka ma wyłączoną obsługę Java Scriptu bądź go nie obsługuje.

Część funkcjonalności serwisu nie będzie dla Państwa dostępna.

Zalecamy włączenie obsługi Java Scriptu bądź zainstalownie innej przegląrki np.: Fire Fox-a

Za utrudnienia przepraszamy.

Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela w obiektywie!

8 stycznia 2014 r.

Działania Maratonu odbyły się w 9 miastach Polski. Wzięło w nim udział wiele młodych osób, tylko po to by pokazać, jak ważne dla młodych Polaków jest aktywne obywatelstwo. Zapraszamy do obejrzenia filmiku podsumowującego kilkumiesięczną pracę młodych aktywistów. 

 

31.12.2013 r.

Od października do połowy grudnia w ramach Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela po Polsce krążyła nasza wielka maratonowa koperta, do której młodzi aktywni obywatele wrzucali pocztówki. W sumie nadesłaliście ich aż 236! Za co serdecznie dziękujemy!

pocz losowanie

W ten ostatni dzień roku, nastąpiło uroczyste losowanie naszych nagród, a w losowaniu zwyciężyli:

  • Aleksandra Pikalska, Radom - czytnik e-book Prestigio MultiReader PER5274B
  • Malwina Badowska, Niegowonice - dysk twardy zewnętrzny TOSHIBA 2,5”STORE.E BASICS

Zestawy gadżetów wygrali:

  • Patrycja Rogalska, Łyse – Ostrołęka; Klaudia Antosiak, Szczytno; Karolina Wiewióra, Żywiec; Kinga Pińczewska, Olszyny; Michał Lisiecki, Głogów; Kinga Walaszek, Żywiec; Edyta Kurzeja, Jedwabno; Ewelina Kur, Łyse – Ostrołęka; Monika Popielarz, Szczytno; Kinga Patera, Jeleśnia

Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo. Nagrody zostaną przesłane po otrzymaniu od wszystkich zwycięzców danych kontaktowych. Gratulujemy!

Zachęcamy do przeczytania kilku wybranych treści nadesłanych pocztówek!

Przeczytaj >>

16.12.2013 r.

Wszystkie lokalne akcje Maratonu już za nami! W czwartek (12 grudnia) studenci Europejskiego Forum Studentów AEGEE-Kraków zakończyli akcję Kid4Kid. Zabawki i przybory szkole, które udalo im się zgromadzić powędrowały do dzieciaków z domu dziecka. Radość maluchów była ogromna! Książki dla najmłodszych zapewniła księgarnia Matras. 

MMAO_krakow_final

 


Premiera filmowa w Zgierzu

27.11.2013 r.

Aktywność obywatelska zdążyła w Zgierzu osiąść na dobre i obok „Miasta tkaczy”, Jeża oraz korków na krajowej „jedynce” stała się główną atrakcją miasta. O zgierskich inicjatywach i o tym, że warto przyłożyć się do bycia aktywnym obywatelem opowiada film stworzony w ramach akcji „Nakręcamy aktywność!”.

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej FOLKIER  postanowiło pokazać zjawisko aktywności obywatelskiej z wielu perspektyw, wykorzystując przy tym lokalne wydarzenia, działania i instytucje. Dodatkowo przeprowadzony został sondaż na ulicach miasta, w którym pytano przechodniów kim dla nich jest aktywny obywatel.Od 14 października do 10 listopada wolontariusze europejscy Miejskiego Ośrodka Kultury - Natalia Rezneac i David Pesado Diaz ,„nakręcali aktywność” na terenie Zgierza.

Premierowy pokaz filmu odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu w ramach festiwalu „Stachura pozostałym”. Widownia pękała w szwach, a podczas festiwalu uczestnicy mogli także zrobić sobie zdjęcie w ramie „Jestem aktywnym obywatelem” oraz wziąć udział w „Pocztówkowym maratonie”.  Niedługo po premierze film został wyemitowany w zgierskiej Telewizji „Centrum”. Pomysłodawcy akcji lokalnej - Jakub Pyrzanowski i Dominik Klatka planują, by film trafił do zgierskich szkół jako pomoc edukacyjna. 

MMAO_zgierz_premiera

 


Maratonowe badanie

26.11.2013 r.

badanie_MMAO_Mlodzi_aktywni_2

Jaki jest młody aktywny obywatel? Szukamy odpowiedzi na to pytanie. Pomóż nam ją znaleźć!

Zapraszamy do wypełnienia ankiety „Młodzi aktywni 2013”, której celem jest opracowanie profilu młodego aktywnego obywatela. Badanie jest jedną z akcji Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela. Przez cały projekt, jak i badanie, chcemy pokazać jak wiele młodych osób jest zaangażowanych w działalność społeczną i obywatelską. Badanie pomoże nam odpowiedzieć na pytanie kim jest młody obywatel, co robi w czasie wolnym, jak się uczy i co motywuje go do działania. Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki zostaną opublikowane w raporcie końcowym Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela, na początku 2014 roku.

Uzupełnienie ankiety zajmuje zaledwie 10 minut. Będziemy wdzięczni za każdy głos!

ANKIETA „Młodzi aktywni 2013” »

 


Ostrołęka zagłosowała!

19.11.2013 r.

Dylemat dlaczego młodzi niezbyt ochoczo biorą udział w wyborach był przedmiotem debaty młodzieży szkolnej, która odbyła się 14 listopada w Ostrołęce. W spotkaniu, które dotyczyło wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na maj 2014 roku, uczestniczyło 90 uczniów z trzech kurpiowskich szkół.

Uczniowie pracując w zespołach międzyszkolnych opracowali własne stanowiska i materiały popierające reprezentowane tezy: „wybieram” i „nie wybieram”. Uczestnicy debaty mieli okazję wysłuchać informacji konsultantów Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct na temat zasad, problemów i aktualności dziejących się w Unii Europejskiej oraz informacji o roli Parlamentu Europejskiego w unijnych systemie instytucjonalnym.

Efekty pracy uczniów przeszły najśmielsze oczekiwania zarówno organizatorów jak i opiekunów. Młodzież niezwykle zaangażowała się w dyskusję, przygotowanie plakatów oraz głosowanie.

Na 90 uczniów obecnych na debacie, 84,44% wzięło udział w głosowaniu. Na pytanie „Czy weźmiesz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku?” 78,94% z nich odpowiedziało, że będzie głosować, 19,73% zadeklarowało, że nie będzie głosować, a 1,31% nie miało zdania.

MMAO_zdjecie_Ostroleka2


Radomscy bohaterowie!

15.11.2013 r.

Radomska wystawa lokalnych bohaterów dobiegła końca. Przez kilkanaście dni odwiedzający  centrum handlowe M1 w Radomiu mieli okazję zapoznać się w sylwetkami młodych osób, które aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności.

Finałem akcji było spotkanie z Ambasadorem programu „Młodzież w działaniu” – Błażejem Papiernikiem w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Dyskusja toczyła się wokół aktywności obywatelskiej, polityki, działalności organizacji pozarządowych, programu „Młodzież w działaniu” i wielu innych tematów. W spotkaniu chętnie wzięli udział nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale także mieszkańcy Radomia.

MMAO_Radom_bohaterowie_2


Obywatelskie balony poleciały!

30.10.2013 r.

W poniedziałek (28 października) odbył się finał akcji w Sławkowie. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II  dokładnie o 11.15 wyszli z klas, aby móc uczestniczyć w akcji happeningowej. Ponad 250 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami zebrało się w sali gimnastycznej, gdzie czekały na wszystkich Obywatelskie Balony. Każdy otrzymał również karteczkę z wypisanym prawem obywatelskim, do którego miał za zadanie dopisać swój obywatelski obowiązek.

Finałem akcji było zebranie się uczniów i nauczycieli na szkolnym boisku, gdzie po wspólnym odliczaniu, na określony sygnał Młodzi Obywatele wypuścili wszystkie balony w górę. Po sławkowskim niebie przetoczyła się chmara obywatelskich kolorowych balonów!

Całą akcję happeningową poprzedziły lekcje z wychowawcami na temat aktywności obywatelskiej wśród młodzieży.

MMAO_Slawkow_balony

 


Wszyscy jesteśmy bohaterami!

28.10.2013 r.

W sobotę 26 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbył się niezwykły wernisaż wystawy "Krok po kroku - aktywna droga". W trakcie jej otwarcia pozyskaliśmy wielu nowych bohaterów, którzy opowiedzieli nam o swojej działalności społecznej. Dzięki fotobudce, każdy odwiedzający wystawę przedstawił nam swoją obywatelską działalność i jednocześnie mógł zrobić sobie zdjęcie, które później zawisło na jednej z wystawowych plansz. Chętnych nie brakowało, bo też wielu mamy aktywnych obywateli!

Wystawa "Krok po kroku" prezentuje dwanaście sylwetek młodych ludzi, którzy dzięki uczestnictwie w projektach dofinansowanych przez program "Młodzież w działaniu" osiągnęli w swoim życiu sukces. 

Poznajcie bohaterów naszej wystawy, a już wkrótce zaprezentujemy bohaterów sobotniego wernisażu!

  

 


Bieg na sześć łap

22.10.2013 r.

W Głogowie zakończyła się akcja „Daj się wybiegać” – każdy chętny miał możliwość stworzenia partnerstwa biegowego z psami przebywającymi pod opieką głogowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Amicus”. O wydarzeniu jest wciąż głośno, bo całe miasto zostało oznaczone symbolami Maratonu.

Zwieńczeniem głogowskiej akcji był konkurs na XXVIII Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą, gdzie Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela i "Daj się wybiegać!" był promowany wraz z ideą bycia dawcą szpiku - można powiedzieć, że pod tym samym dachem (namiotu Drużyny Szpiku). Gdyby nie ten deszcz...  Tak czy inaczej, pocztówki, ulotki, baloniki i opaski Młodzieżowego Maratonu można było zobaczyć u uczestników biegu, którzy przekonali się, że aktywnej młodzieży jest w Zagłębiu Miedziowy całkiem sporo.

MMAO_glogow_pies2

 Klepoki już pomalowane!

21.10.2013 r.

Mieszkańcy Żywiecczyzny mogli w ostatnich dniach brać udział w akcji „Leć Obywatelu”, podczas której każdy mógł pomalować swojego klepoka – tradycyjną żywiecką zabawkę. Przez tydzień pomalowanych zostało aż 300 klepoków. Do akcji przyłączyli się nawet uczniowie z francuskiego Riom, miasta partnerskiego Żywca. Podczas wielkiego żywieckiego finału można było podpisać się na dwumetrowym klepoku, wysłać maratonową pocztówkę, wygrać atrakcyjne nagrody, a przede wszystkim pokazać, że jest się aktywnym obywatelem.

- Nie spodziewałyśmy się, że inicjatywa nabierze takiego tempa! Nawet zaczęłyśmy się martwić, że zabraknie nam klepoków. Mamy nadzieję, że teraz żywiecka zabawka będzie znana już wszędzie Aleksandra Piechota i Kinga Patera, organizatorki akcji i uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu.

Na koniec akcji w niebo został wypuszczony jeden z klepoków, aby szerzył żywieckie tradycje na całym świecie.

zywiec_zdjecie_1

 


Maraton nabiera tempa!

15.10.2013 r.

MMAO_figurka_zywiec   Nasz Maraton przebiegł już przez Szczytno, gdzie młodzi
   ludzie pokazali jak aktywni obywatele dbają o ekologię.
   Pora na kolejne miasta!

   Od poniedziałku w Głogowie trwa akcja „Daj się wybiegać” – każdy chętny ma możliwość stworzenia partnerstwa biegowego z psami przebywającymi pod opieką Głogowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Amicus”. O wydarzeniu robi się głośno, bo całe miasto zostało oznaczone symbolami akcji.  

Żywiec od soboty maluje klepoki, czyli tradycyjne żywieckie zabawki. Oprócz chętnych, którzy malują klepoki codziennie w Galerii Lider, do akcji zostały włączone także żywieckie szkoły.

W Sławkowie również widać Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela. W całym mieście zawisły plakaty informujące o tym jak można się do nas przyłączyć. W najbliższych dniach w Zespole Szkół w Sławkowie będą przeprowadzane lekcje, poruszające tematykę praw i obowiązków każdego obywatela.

Śledź Maraton na fanpage’u Ambasadorów programu „Młodzież w działaniu” »
i dołącz do
naszego wydarzenia na Facebooku »

 


Pierwsza akcja Maratonu już za nami!

28.09.2013 r.

MMAO_ekologia2W Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie 26 września odbyła się akcja „postaw na ekologię”. Było dużo zabawy, kolorowych karteczek z ciekawostkami, atrakcji takich jak quizy i gry planszowe, a wszystko w temacie ekologii. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę, wymieniali się informacjami i w momencie uczestniczenia w akcji nie myśleli o zbliżających się lekcjach.

Nauczyciele również postawili na luz i pozwolili, by temat Maratonu wkradł się nieco na lekcje. Młodzieży niezwykle przypadły do gustu gadżety, które można było wygrać. Mamy nadzieję, że torby z logiem i hasłami programu „Młodzież w działaniu” będą teraz często pojawiać się na ulicach Szczytna, a sama mlodzież zainteresowała sie aktywnością obywatelską i ekologią.

 


Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela

Konkursy, biegi na sześć łap, wystawy, szkolne prawybory, możliwość wypróbowania swoich sił przed kamerą a także szansa na wysłanie wyjątkowej pocztówki- to tylko niektóre atrakcje czekające na Ciebie w ramach Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela!

maly_moty_roz

Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela (MMAO) to przedsięwzięcie przygotowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” we współpracy z organizacjami młodzieżowymi i młodymi aktywistami z całej Polski.

W ramach maratonu w dziewięciu miastach przeprowadzonych zostanie wiele różnych akcji. Każda  z nich porusza inny obszar aktywności obywatelskiej. Młodzież zadba o drugiego człowieka, pomoże bezdomnym zwierzętom, będzie zachęcać do zachowań proekologicznych i promocji lokalnych tradycji.

Przyjdź, przyłącz się i zobacz jak aktywni są młodzi Polacy!

 


  • Młodzieżowy Maraton Aktywnego Obywatela (MMAO) jest akcją informacyjno-promocyjną pokazującą, że młodzież w Polsce posiada różnorodne umiejętności, które wykorzystuje do bycia aktywnym obywatelem. Ich aktywność może przejawiać się na wiele sposobów – jedni grają w zespole rockowym, inni biorą udział w zawodach sportowych, a jeszcze inni pomagają dzieciom z domów dziecka. MMAO nawiązuje do idei Europejskiego Roku Obywateli, ogłoszonego przez Komisję Europejską w dwudziestą rocznicę ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej.